Ergonomiczne meble do biura które zwiększą wydajność pracowników

Ergonomiczność w biurze należy traktować zawsze jako bardzo ważny priorytet, ponieważ jest to kwestia bezpośrednio przekładająca się na wydajność pracy.

Ergonomia w teorii

Teoretycznie rzecz biorąc, ergonomia jest nauką zajmującą się przystosowywaniem narzędzi pracy do potrzeb i możliwości człowieka. W największym uproszczeniu można przedstawić ją jako produkowanie młotków w taki sposób, by dobrze leżały w dłoni. W praktyce mamy do czynienia z bardzo poważną złożonością, ponieważ rudno jest określić ideał, do którego będziemy dążyć, a późniejsze próby osiągnięcia takiego ideału mogą oznaczać kompromisy z kosztami produkcji narzędzi do pracy oraz nawet z ich użytecznością, co jest poważnym paradoksem. W warunkach współczesnego biura największe znaczenie ma oczywiście ergonomiczność mebli.

Stanowisko komputerowe

O ergonomiczność miejsca pracy w pierwszej kolejności powinniśmy dbać przy stanowiskach komputerowych. Są to miejsca szczególne, gdzie praca wymaga zazwyczaj pozostawania przez dłuższy czas w jednej pozycji. Pomijając kwestie wstawania co jakiś czas od biurka i wykonywania kilku ruchów w celu rozruszania kręgosłupa, absolutnie konieczne jest, by stanowisko pracy z komputerem było ergonomiczne. W przeciwnym razie bardzo szybko będzie narastać znużenie pracownika oraz spadać będzie jego motywacja do pracy. Ergonomiczne biurka komputerowe możemy dostać w sklepie meble-bik.pl. Przy ich wyborze jeśli mamy jakiekolwiek problemy z wyborem optymalnego, dobrze jest zapytać obsługi sklepu, są bardzo pomocni i mogą podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie.

Istnieją bardzo ściśle określone zasady prawidłowej pracy przy komputerze, które po prostu trzeba stosować. Oznacza to dobór odpowiednich mebli, z których najważniejszym będzie fotel biurowy, koniecznie na kółkach, z regulacją wysokości oraz odpowiednimi mechanizmami podparci dla kręgosłupa oraz dla przedramion. Niezbędna jest ponadto możliwość regulacji wysokości siedziska, a także biurko, na którym odpowiednio ustawimy monitor.

stanowiska komputerowe

Możliwość adaptacji

Ergonomia w biurze to także zdolność mebli do adaptowania się do pracy w sposób, jaki będzie najbardziej odpowiedni dla zadań wykonywanych w danym momencie. Czasami dopuszczalny jest tu układ statyczny, kiedy po prostu ustawiamy meble tak, żeby wszystko było dobrze i gotowe. W praktyce jednak zadania w biurze regularnie się zmieniają, a czasem zmiany te potrafią być wręcz drastyczne. Dlatego warto jest inwestować w meble, które oferują nam daleko idące możliwości pod względem ich szybkiej adaptacji.

Najczęściej w zupełności wystarcza adaptacja cząstkowa, która przewiduje możliwość chociażby wysunięcia spod biurka szuflad i ustawienia ich gdzieś indziej. Różnego rodzaju ruchome komody także wspaniale się sprawdzają. W rozwiązaniach bardziej zaawansowanych można spodziewać się mebli, które pozwolą na zupełną reorganizację miejsca pracy poprzez swoją modułowość, a przynajmniej dadzą nam możliwość wygodnego rozgraniczania przestrzeni roboczej poszczególnych pracowników. Wszystkie tego typu możliwości są cenne, ale trzeba mieć na uwadze, że im większą zdolność do adaptacji oferuje nam dany mebel, tym w większym stopniu musimy się liczyć z wyższymi kosztami umeblowania. Dlatego trzeba dokładnie rozważyć, czego realnie potrzebujemy, by nie płacić za zbędne opcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *